Wybrane publikacje

i artykuły

Dokładność wariografu – czy jest skuteczny?

Czy badanie na wykrywaczu kłamstw jest skuteczne? Dokładność wariografu, zwanego inaczej wykrywaczem kłamstw, zależy bardziej od doświadczenia przeprowadzającego test niż od samej maszyny. Trzeba zauważyć, że na świecie nie istnieje urządzenie, które mogłoby w stu procentach wykryć kłamstwo, podobnie jak aparat do prześwietleń nie może do końca wskazać, ile złamanych kości znajduje się w ciele poszkodowanego. To ekspert pełni rolę wykrywacza kłamstw i dlatego musi on przejść odpowiednie szkolenie, na którym uczy się swojego fachu.

Kursy odbywają się przy udziale wykwalifikowanej kadry ekspertów lub prywatnych detektywów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz wystarczające doświadczenie w pracy z wariografem i dodatkowo pracowali zarówno dla agencji rządowych oraz w sektorze prywatnym. Jak już wcześniej wspomniano, nie można do końca ufać wariografom, dlatego grupa ekspertów decyduje o tym, czy badany mówi prawdę.

W trakcie treningu w Instytucie Badań Wariograficznych uczniowie nabywają doświadczenia niezbędnego do swobodnego czytania ekspertyz i interpretacji wyników z wariografu. Jest to niezwykle ważna umiejętność, przydatna szczególnie tym osobom, którzy zamierzają przeprowadzać testy oraz weryfikować wyniki. Trzeba pamiętać, że to doświadczenie eksperta sprawia, że badanie jest dokładne. Jeżeli uczący się zdecyduje się ukończyć test, nabędzie umiejętności sprawnego zadawania pytań i odczytywania wyników.

W przeszłości zdarzało się już, że brak odpowiedniego doświadczenia eksperta powodował poważne problemy. Na przykład, ludzie próbowali wykorzystywać wykrywacze kłamstw własnej roboty, żeby badać swoich partnerów lub pracowników. Nie są one właściwe do przeprowadzania profesjonalnego badania, służą jedynie zabawie. Właściwe badanie powinno odbyć się w obecności eksperta.

Rate this post

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

 • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 13 roku życia.

  Rate this post
 • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  Rate this post
 • Nie. Badanie tego typu mogą zlecać nie tylko firmy i biegli sądowi, ale także osoby prywatne. Jedynie w przypadku spraw karnych badanie wariografem może zlecać biegły i nikt poza nim.

  Rate this post
 • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  Rate this post
 • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.

  Rate this post