Wybrane publikacje

i artykuły

Dokładność wariografu – czy jest skuteczny?

Czy badanie na wykrywaczu kłamstw jest skuteczne? Dokładność wariografu, zwanego inaczej wykrywaczem kłamstw, zależy bardziej od doświadczenia przeprowadzającego test niż od samej maszyny. Trzeba zauważyć, że na świecie nie istnieje urządzenie, które mogłoby w stu procentach wykryć kłamstwo, podobnie jak aparat do prześwietleń nie może do końca wskazać, ile złamanych kości znajduje się w ciele poszkodowanego. To ekspert pełni rolę wykrywacza kłamstw i dlatego musi on przejść odpowiednie szkolenie, na którym uczy się swojego fachu.

Kursy odbywają się przy udziale wykwalifikowanej kadry ekspertów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz wystarczające doświadczenie w pracy z wariografem i dodatkowo pracowali zarówno dla agencji rządowych oraz w sektorze prywatnym. Jak już wcześniej wspomniano, wyniki wariografu wymagają szczegółowej analizy, dlatego o ostatecznym wyniku badania decyduje doświadczony ekspert z zakresu badań psychofizjologicznych.

Kursy przeprowadzane są m.in w Instytucie Badań Wariograficznych, gdzie uczniowie nabywają doświadczenia niezbędnego do swobodnego czytania ekspertyz i interpretacji wyników z wariografu. Jest to niezwykle ważna umiejętność, przydatna szczególnie tym osobom, którzy zamierzają przeprowadzać badania oraz weryfikować wyniki. Trzeba pamiętać, że to doświadczenie eksperta sprawia, że badanie jest dokładne. Po zakwalifikowaniu się na kurs, uczeń odbędzie szereg szkoleń teoretycznych i praktycznych pod okiem akredytowanego eksperta zanim będzie mógł samodzielnie przeprowadzać badania oraz wydawać opinię końcową na podstawie przeprowadzonych analiz.

W przeszłości zdarzało się już, że brak odpowiedniego doświadczenia eksperta powodował poważne problemy. Na przykład, ludzie próbowali wykorzystywać wykrywacze kłamstw własnej roboty, żeby badać swoich partnerów lub pracowników. Nie są one właściwe do przeprowadzania profesjonalnego badania, służą jedynie zabawie. Właściwe badanie powinno odbyć się w obecności akredytowanego eksperta.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.