Wybrane publikacje

i artykuły

Ile kosztuje badanie wariografem

Testy wariograficzne stanowią jedną z ostatnich nowinek dla kryminologów oraz agencji prawnych na całym świecie. Z tego powodu eksperci przeprowadzający badania wariografem starają się używać tej metody również do badania przestępców. Jest ona tania oraz prosta. Jedyne, co trzeba zrobić, to zatrudnić agencję, która je przeprowadza i przestrzegać jej procedur. Przed przystąpieniem do testu, powinno się zawsze sprawdzić opinie o nich i ich cennik.

Obecnie znajduje się wiele firm, które oferują tego typu usługi. Dlatego warto starannie wybrać tę, z którą będzie się współpracować. Warto też wiedzieć, że licencjonowany ekspert nie policzy za test więcej niż jest to ustawowo ustalone.

Koszt badania wariografem zależy od wielu czynników. Są to na przykład:

 • Miejsce: 
  Większość ekspertów woli przeprowadzać testy we własnych biurach zamiast w domu badanego. Bardzo często czynniki związane ze środowiskiem i emocjami mogą wpływać na wyniki badań, które są przeprowadzane w domach. Jeżeli jest to niewygodne dla badanego, eksperci mogą za dodatkową opłatą znaleźć inne miejsce. Lepiej jest przeprowadzić test na neutralnym gruncie.
 • Klienci biznesowi:
  Zazwyczaj ceny przedstawiają się inaczej dla klientów korporacyjnych. Istnieje wiele firm, które potrzebują ochrony przed kradzieżą i fałszerstwem i z tego powodu muszą przechodzić badanie na prawdomówność. Również kradzieże wewnętrzne i sprawy związane z zatrudnieniem można rozwiązać za pomocą wariografu. Z racji tego, że firmy te potrzebują wsparcia częściej, zazwyczaj podpisują umowy, opiewające na określone sumy.
 • Klienci indywidualni: 
  W przypadku klientów indywidualnych, sprawy są delikatne oraz wymagają od eksperta ogromnej dyskrecji, ale również świadomości, że w trakcie jednego testu po określonej cenie można zbadać jedynie jedną sprawę.
 • Akademickie:
  Wiele uniwersytetów organizuje kierunki studiów, gdzie wymagane jest badanie wariografem. W takich przypadkach, mogą pokusić się o zatrudnienie odpowiednej agencji.
 • Organy ścigania: 

Organy ścigania oraz prywatni detektywi często proszą o wykonanie testów na prawdomówność. Używają oni testów do stwierdzenia przestępstw, porwania i wielu innych.

Cena za te usługi waha się również w zależności od skomplikowania sprawy. Te delikatne wymagają większej uwagi eksperta i nie są tanie. W wielu przypadkach, opłata nie jest zwracana i musi zostać wniesiona z góry. Jednak większość firm jest elastyczna.

Testy wariografem wymagają obecności profesjonalisty, który zna swój fach. Jego kwalifikacje powinny zostać sprawdzone przed zatrudnieniem go. Warto również zadbać o spisanie umowy.

Rate this post

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

 • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 13 roku życia.

  Rate this post
 • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  Rate this post
 • Nie. Badanie tego typu mogą zlecać nie tylko firmy i biegli sądowi, ale także osoby prywatne. Jedynie w przypadku spraw karnych badanie wariografem może zlecać biegły i nikt poza nim.

  Rate this post
 • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  Rate this post
 • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.

  Rate this post