Wybrane publikacje

i artykuły

Ile kosztuje badanie wariografem

Do przeprowadzenia badania wariografem, zawsze warto starannie wybrać firmę która oferuje tego typu usługi.

Tanie badanie wariografem

- Tańsze badania oferowane są często przez osoby/firmy bez odpowiednich kwalifikacji, które posiadają wariografy analogowe z poprzedniej epoki lub inne urządzenia/zabawki z allegro nie mające nic wspólnego z prawdziwym wariografem. Na rynku nie brakuje osób, które wykorzystują fakt, iż Klient znajduje się w trudnej sytuacji i zapewne pierwszy raz w życiu zamawia badanie wariograficzne.

- Niska cena może być haczykiem na Klientów w trudnej sytuacji finansowej nie świadomych ukrytych opłat dodatkowych (dojazd eksperta, wynajęcie sali, sporządzenie opinii, zeznawanie w sądzie, itd.)

- Niska cena może świadczyć o tym, że osoba wykonująca badanie idzie na ilość, nie na jakość badań i nie poświęci nam odpowiedniej uwagi lub dopiero uczy się zawodu zdobywając doświadczenie.

 

Średnia cena na rynku

Średnia cena badania wariograficznego wykonanego przez uprawnionego i doświadczonego eksperta oscyluje w Polsce pomiędzy 2,000 a 2,500 zł. (dane z czerwca 2019 roku). Cena często uzależniona jest od rodzaju badania (badanie prywatne zazwyczaj jest tańsze niż badanie do celów procesowych).  Z zakresu cenowego zostały wykluczone osoby oferujące badania na wariografach analogowych, których nie wykorzystuje się w dzisiejszych czasach.

Profesjonalne firmy oferują dodatkowe zniżki za badania cykliczne lub badania grupowe.

Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na doświadczenie , uprawnienia, aparaturę na której wykonywane ma być badanie oraz oczywiście na całkowitą cenę badania.

 

Wysoka cena

Wysoka cena oferowana jest często przez agencje detektywistyczne lub detektywów, którzy doliczają opłaty dodatkowe za pośrednictwo. Jeśli mamy zaufanie do pośrednika, to możemy liczyć że zaangażuje odpowiedniego eksperta do wykonania badania, za co zapłacimy trochę więcej.  Wysoka cena może również wynikać z natury i charakteru badanej sprawy, jeśli badane zagadnienie jest skomplikowane, to ekspert będzie musiał poświęcić więcej czasu na przygotowanie się do badania. Droższe będą również badania zlecane przez organy ścigania (np. w przestępstwach kradzieży, porwań, fałszerstw, oszustw) na potrzeby procesowe.

 

Warto przeczytać:

1. Wariograf cyfrowy a wariograf analogowych, Instytut Badań Wariograficznych

2. Od czego zależy skuteczność badania wariografem?

3. Na czym polega profesjonalne badanie wariografem

 

 

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.