Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

Czym jest kryminalistyczna technika psychofizyczna?

Słowo „kryminalistyczna” odnosi się do zastosowania wiedzy naukowej lub metod wykrywania przestępstw. „Psychofizjologia” jest dziedziną psychologii, która odnosi się do fizjologicznych podstaw procesów psychicznych. Innymi słowy, jest to nauka na temat tego, jak umysł współpracuje z ciałem.
Gdy osoba jest pod wpływem pewnego rodzaju stresu psychologicznego, przekłada się to na ciało. Reakcja typu „wóz albo przewóz” może być tego przykładem. Kiedy umysł dostrzega jakieś zagrożenie dla naszego organizmu, zachodzą wtedy pewne zmiany w wyniku pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego; np. źrenice rozszerzają się, aby umożliwić lepsze widzenie w słabym świetle; dłonie pocą się, aby stabilniej chwytać przedmioty; częstotliwość akcji serca i ciśnienie krwi mogą zwiększyć się; oddech również może być przyspieszony, aby umożliwić szybszy transfer tlenu etc. Są to mimowolne reakcje, które zachodzą w naszym organizmie po to, żeby radzić sobie z istniejącym zagrożeniem.

Te fizjologiczne zmiany można kontrolować i mierzyć za pomocą specjalnie zaprojektowanych zamocowanych do ciała. Wariografia jest elementem psychofizjologii, która stara się zmierzyć i zrelatywizować mimowolne reakcje na oszustwa lub matactwa. Większość osób jest już „zaprogramowanych” od wczesnego dzieciństwa, żeby wiedzieć, że kłamstwo jest niewłaściwym zachowaniem. Gdy kłamiemy, nasz organizm wskazuje wszystkie lub niektóre z wyżej wymienionych mimowolnych reakcji. Ekspert w dziedzinie wariografii może analizować wagę odpowiedzi w stosunku do normalnych reakcji podstawowych i określić, czy ktoś odpowiadał zgodnie z prawdą na zadawane pytania, które to pytania oszust może postrzegać jako zagrożenie dla swojego dobrego samopoczucia.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.