Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

Jak wygląda test wariografem

Badanie wykrywaczem kłamstw to test, który pozwala wykryć, czy dana osoba ukrywa prawdę w trakcie śledztwa. Liczba przestępstw znacznie wzrosła w ostatnich latach, a większość osób, które je popełniły pozostaje na wolności z powodu braku dowodów.

W przypadku śledztwa, wariograf używany jest zazwyczaj do wykrywania kłamstwa. Badanie to jest testem naukowym, polegającym na sprawdzeniu ruchu konkretnych mięśni, ciśnienia krwi oraz pulsu badanego. Za pomocą tych czynników, wariograf wskazuje, kiedy osoba jest najbardziej poruszona. Zazwyczaj jest tak, że ten, kto mówi prawdę, w trakcie badania nie jest zdenerwowany ani przestraszony i z tego powodu wyniki badań tej osoby nie wykazują żadnych skoków. Jeżeli ktoś ukrywa prawdę, przechodzi swego rodzaju załamanie nerwowe: puls przyśpiesza, ciśnienie krwi wzrasta. W takim przypadku odczyt wariografu wskazuje na odchylenia w momentach, kiedy osoba ta kłamała. Ekspert jest w stanie wychwycić te momenty.

Tuż przed badaniem, egzaminujący wyjaśni zasadę działania wariografu, omówi rodzaj sprawy oraz opracuje i przedstawi pytania, które zostaną zadane w trakcie testu. Ten etap zazwyczaj trwa najdłużej, około 45-90 minut, ale to zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Całość powinna zamknąć się w dwóch godzinach. Po rozmowie wstępnej, badany zostaje podłączony do aparatu. Pytania, które usłyszał wcześniej zostają mu zadane 3 lub 4 razy. Kiedy ten etap się zakończy, ekspert przystępuje do analizy wykresów i na zakończenie przedstawia wyniki badania i swoją opinię.

Badanie może zostać przeprowadzone w celu zbadania niemal każdego problemu. Zazwyczaj odbywa się ono w pomieszczeniu należącym do testującego, aby zapewnić maksymalny stopień komfortu i poufności. Jednocześnie usługa ta uważana jest za wiarygodną, skuteczną.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.