Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

Kazachstański bank uratowany dzięki wykrywaczowi kłamstw

Euroasian Bank jest dziesiątym na rynku w Kazachstanie bankiem, który jednak od wielu lat systematycznie tracił pieniądze. Bank miał niezwykle marną opinię pośród klientów, którzy narzekali głównie na to, że pozyskanie kredytu wiąże się tam z wręczeniem ogromnej łapówki. Sytuacji banku nie poprawiał także sam szef, Merrill Lynch, który został oskarżony o defraudację bankowych pieniędzy na niebagatelną kwotę ponad miliarda dolarów. W efekcie jego działań, oraz bardzo złej opinii pośród klientów, bank zbankrutował w 2009 roku. Problem korupcji nie dotyczył jednak tak naprawdę tylko samego banku.

merrill-lynch

Upadający finansowo kraj, który dysponuje 3% zasobów światowej ropy oraz 1% zasobów gazu ziemnego nie mógł poszczycić się pozycją w rankingu najbardziej skorumpowanych krajów świata. Na 176 państw, które są wzięte pod uwagę w tej klasyfikacji, Kazachstan zajmował niechlubne 136 miejsce. Korupcja bardzo negatywnie wpływała na pozycję całego kraju, a szczególnie stan finansów. Niskie noty ratingowe sprawiały, że nikt nie chciał udzielać krajowi pożyczek, co doprowadzało go do systematycznej ruiny.

Po ogłoszeniu bankructwa banku Euroasian Bank na szefa został wybrany Michael Eggleton i, jak się później okazało, był to po prostu strzał w dziesiątkę. Bank nie był w stanie wykupić swoich obligacji o wartości około 20 miliardów dolarów, a więc Michael miał niełatwy orzech do zgryzienia i stale rozmyślał nad planem drastycznych zmian. Rozwiązaniem wszystkich problemów okazał się…wykrywacz kłamstw, czyli popularny wariograf.

To właśnie z tego powodu sprawa podnoszenia się tego banku z dna obiegła cały świata i stała się niezwykle popularna. To także przykład dla innych instytucji, nie tylko w Kazachstanie, które borykają się z podobnymi problemami rosnącej korupcji pośród pracowników. Najważniejszym planem nowego szefa banku była eliminacja korupcji, do której to postanowił wykorzystać właśnie wariograf.

Od 2010 roku Eggleton zaczął regularnie poddawać swoich pracowników badaniom na wariografie. Oczywiście badania te nie były przeprowadzane pod przymusem, gdyż zabrania tego tamtejsze prawo. Brak zgody na badanie wiązał się jednak nie tylko z odebraniem premii, ale także z zamknięciem drzwi do awansu dla takiego pracownika. W efekcie w ciągu roku pracę straciło około 600 osób zatrudnionych w banku. Duża część z nich zwolniła się tak naprawdę na własną rękę po tym jak odmawiali przebadania się wariografem.

Efekt przeprowadzania wewnętrznych badań wariograficznych przeszedł najśmielsze założenia Eggletona. Już w 2010 roku zwrot na kapitale banku podniósł się z mizernych 2.2% do aż 25%. Dodatkowo do reklamy „zresocjalizowanego” banku został zatrudniony znany francuski aktor, który miał pomóc w odbudowaniu zaufania klientów.

Drastyczne kroki nowego szefa Euroasian Bank przyczyniły się do tego, że obecnie jest to jeden z najlepiej prosperujących banków w Kazachstanie. Klienci przestali narzekać na łapówkarstwo i tym samym odzyskali zaufanie, a to pozwoliło bankowi powrócić na rynek z nowymi siłami. Metoda Michaela budziła ogromne kontrowersje, ale dzięki swojej skuteczności jest ona teraz stosowana w innych instytucjach tego kraju, aby raz na zawsze wyeliminować do maksimum zjawisko łapówkarstwa wśród urzędników i wysokich rangą pracowników instytucji państwowych.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.