Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

Popularność badań wariograficznych

Wykrywacze kłamstw są obecnie najbardziej popularną nowinką technologiczną. Jednak pomimo że używane od niemal dwudziestu lat, nadal znajdują krytyków. Na szczęście, ich użyteczność przekonuje coraz więcej osób: klientów indywidualnych oraz korporacyjnych.

Dzięki wariografom coraz więcej przestępców zostaje skazanych. Jednym z przykładów jest sprawa Adriana Prouta.

49-letni biznesmen pokłócił się z żona 5. 11. 07. Po kłótni ona wybiegał z domu i nigdy nie wróciła. Debbie Garlick, która poznała Prouta miesiąc po zniknięciu jego żony, zakochała się w nim.
Prout utrzymywał, że był niewinny przez cały czas, szczególnie, kiedy został aresztowany i zwolniony z więzienia z braku dowodów. Po odnalezieniu pamiętnika żony – który zawierał informacje, że była ona maltretowana psychicznie w czasie małżeństwa- Prout ponownie został aresztowany i znalazł się w więzieniu w Warwickshire.
Debbie ofiarowała 10 000 GBP nagrody, ponieważ była przekonana o niewinności Prouta. Chciała pomóc w odnalezieniu jego żony. Napisała nawet petycję do posłów, premiera oraz królowej w imieniu Prouta. Aby udowodnić jego niewinność, zdecydowała się na przeprowadzenie testu wariografem. Jego wynik był jasny: to Prout był mordercą.
Po badaniu Debbie była sceptyczna co do rezultatów, jednak kiedy spotkała się z nim twarzą w twarz, on przyznał się do zbrodni. Podobnie jak wielu krytyków badań wariografem, Prout myślał, że będzie w stanie oszukać maszynę. Jednak doświadczony ekspert uzyskał 98% wynik i udowodnił, że ta maszyna może wspomagać policję dochodzeniu do prawdy.

Najczęstsze sprawy badane wariografem

 • Badania kandydatów do pracy
  Czy chciałbyś zatrudnić mordercę lub oszusta? Przez przyjęciem do pracy nieznanej osoby wielu właścicieli firm prosi o sprawdzenie wybranych kandydatów. Bardzo często zależy im na czasie, dlatego starają się o to, żeby to właściwa osoba została zatrudniona.
 • Kłótnie domowe
  Jeżeli ktoś czuje, że jego domownicy cierpią z powodu oskarżeń I sporów, decyduje się na test, aby znów móc znów wieść normalnie życie.
  Nadużycia seksualne:
  Bardzo łatwo jest wykryć molestowanie seksualne za pomocą wariografu. Dlatego jest to najczęściej używany sposób, aby sprawdzić, czy oskarżony poprawił swoje zachowanie czy nie.
 • Media
  W tym fachu wartości informacji jest bardzo wysoka. Ale jeżeli podane informacje są nieprawdziwe, można wiele stracić. Dlatego właściciele mediów decydują się na test wariografem, aby sprawdzić informatora.
 • Korupcja
  Nikt nie chce zwolnić uczciwego pracownika na podstawie przeczucia, że coś jest nie tak. W końcu dobry pracownik jest na wagę złota.
  Oczyszczenie z zarzutów
  W każdej sprawie można udowodnić swoją prawdomówność. Wystarczy poddać się testowi i odzyskać spokojne życie.
 • Sport
  Ustawiony mecz? Warto sprawdzić za pomocą badania wariograficznego.
 • Śledztwo
  W przypadkach, których nie można udowodnić testami DNA lub badaniem nasienia, sprawdza się wariograf. Niewierność małżeńska, kradzież, udawana choroba, morderstwo itp., wszystkie te przypadki zostaną odkryte za pomocą wariografu.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

 • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

  Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

  Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

 • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

 • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

 • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

 • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.