Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

Skazany za niewinność zwolniony dzięki badaniom wariografem

jail

Z pewnością większość obywateli naszego kraju doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak nieudolnie działa tutejszy wymiar sprawiedliwości. Bardzo często dochodzi do takich absurdów, gdzie tak naprawdę to przestępca ma o wiele więcej praw, i łatwiej jest mu się wybronić, niż osobie, która oskarża. Coraz częściej jednak dochodzi niestety do wyroków niesłusznych, a jak pokazują statystyki w naszych więzieniach może przebywać coraz więcej osób, które ta naprawdę nigdy nie powinny tam trafić.

W 2010 roku bardzo głośno zrobiło się w gminie Lelkowo, gdzie doszło do zabójstwa mieszkanki Zagaj mającej 56 lat. Policja dość szybko ustaliła potencjalnego sprawcę tego zabójstwa doprowadzając go do aresztu. W trakcie śledztwa oskarżony wydał również swojego kolegę, Rafała, oczyszczając jednocześnie siebie z zarzutów. 23 letni Rafał od samego początku uparcie twierdził, że jest niewinny i nigdy takiego czynu się nie dopuścił. Stale utrzymywał, że faktycznie wracał tej feralnej nocy ze swoim kolegą do domu, ale w pewnym momencie zwyczajnie się rozeszli i on sam w niczym nie brał udziału.

Wymiar sprawiedliwości niestety w ogóle nie słuchał tych wyjaśnień. Uznał zeznania kolegi Rafała za mocne i bardzo obciążające przez co na dobre musiał zostać on w areszcie śledczym. Gehenna Rafała trwała ponad 4 miesiące. W tym czasie przeprowadzone zostały badania DNA ze śladów na nożu, który został użyty do zabójstwa. Prokuratura dysponowała bardzo mocny dowodem, który działał na korzyść zatrzymanego w areszcie Rafała. Na nożu nie było bowiem żadnych odcisków Rafała i nie znaleziono śladów zamordowanej kobiety także na jego ubraniu. Niestety nawet tak mocne dowody nie spowodowały, że siedzący za niewinność Rafał mógł wreszcie ponownie ujrzeć światło dzienne po drugiej stronie krat.

Światełkiem w tunelu okazały się jednak badania wariografem. Jak twierdzi sam Rafał, do tej pory takie badania widywał tylko na filmach i nie miał zielonego pojęcia o tym, że może się poddać tego typu testom. Postanowił się więc poddać takim testom i wreszcie dzięki nim został w pełni wykluczony z kręgu podejrzanych. Rafał ostatecznie został zwolniony z aresztu po prawie 5 miesiącach bezpodstawnej odstawki, a jego „rzetelny” kolega usłyszał wyroku 15 lat pozbawienia wolności.

Wariograf okazał się kluczowym dowodem, który w końcu dał do myślenia prokuatorowi jak i sędziemu, aby ci wreszcie potwierdzili niewinność Rafała. W świetle polskiego prawa wyniki takich badań nie mogą stanowić głównego dowodu w sprawie karnej, jednak jak widać mogą przyczynić się do zmiany toku całego postępowania i tym samym wydania sprawiedliwego wyroku.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.