Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

Słynna sprawa śmierci Madzi z Sosnowca

W 2012 roku całą Polskę obiegło rozpaczliwe wołanie o pomoc Katarzyny W., wtedy jeszcze bogu ducha winnej matki małej Madzi, która rzekomo została porwana, a porywacze nie dali znaku życia. W telewizyjnym i internetowym przesłaniu matka Madzi prosiła i błagała porywaczy o oddanie jej córki. To rzadkie i naprawdę nietypowe przesłanie w Polsce odbiło się szerokim echem. Pół naszego kraju poszukiwało porwanego dziecka, ale jak się niewiele później okazało, jedna osoba była w stanie oszukać i ośmieszyć tak naprawdę cały kraj. Policja szybko znalazła zwłoki małej Madzi i równie szybko podejrzenia zaczęły padać na samą matkę, które mogła być nawet jedynym oprawcą i zabójcą własnego dziecka.

W sprawie pojawiały się kolejne wątki, które jednak zawsze wysnuwały szereg wątpliwości. Sama Katarzyna W. kategorycznie nie przyznawała się do popełnienia tego zabójstwa, jednak sprawujący nad nią opiekę detektyw Krzysztof Rutkowski po części wyciągnął z niej informacje o tym, że to ona zabiła dziecko choć zrobiła to nieumyślnie, gdyż wyślizgnęło się ono z ręki i upadło głową na podłogę. We wstępnej fazie śledztwa brano pod uwagę ten wątek, jednak prokurator nie do końca mógł przyjąć do materiału dowodowego to zeznanie, gdyż według wielu biegłych zostało ono niejako wymuszone przez Rutkowskiego.

Wraz z rozwojem wydarzeń zaczęły się jednak pojawiać pierwsze przesłanki o tym, że mogło być to jednak zabójstwo z premedytacją, wykonane z zimną krwią i to nawet przy współudziale męża oskarżonej. Pewne światło na sprawę rzucił jednak wariograf, który w tym wypadku miał być wykorzystany nie raz. Na badanie zgodził się jednak tylko mąż oskarżonej. Dzięki wynikom testów wariografem można było w pełni oczyścić go z zarzutów i tym samym uczynić matkę małej Madzi jedyną oskarżoną w sprawie.

katarzyna_wasniewska_scigana_listem_gonczym_640x0_rozmiar-niestandardowy

Małżeństwo wraz z rozwojem wydarzeń zaczęło się rozpadać. Matka małej Madzi ukrywała się w różnych częściach Polski, a mąż kobiety po prostu wyjechał, aby na nowo układać sobie życie. Po znalezieniu Katarzyny W. było wiele prób poddania jej badaniu na wariografie. Kobieta za każdym razem stanowczo odmawiała co stawiało ją w bardzo złym świetle. Choć nie poddała się takim badaniom to jednak brak zgody na nie wpływał niekorzystnie na jej sytuację.

Ostatecznie kobieta aż 14 razy stawała przed sądem, aby wreszcie usłyszeć wyrok, którego tak naprawdę oczekiwało całe nasze społeczeństwo. Katarzyna W. została skazana na 25 lat pozbawienia wolności, a to w praktyce oznacza, że musi minąć minimum 15 lat, aby mogła zacząć ubiegać się o przedterminowe zwolnienie z więzienia. Wariograf nie odegrał w tej sprawie bardzo ważnej roli, ale na pewno dał do myślenia śledczym z racji braku zgody na takie badanie oraz przyczynił się do oczyszczenia z zarzutów męża skazanej już kobiety.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.