Wybrane publikacje

i artykuły

Wykrywacz kłamstw cena badania

Potencjał tkwiący w badaniu wariografem powoduje, że usługa ta jest coraz częściej poszukiwana. Najbardziej popularnymi sprawami są śledztwo w sprawie fałszerstw wśród pracowników, zaufania w związkach, badanie kandydatów do pracy, rozwiązywanie konfliktów. Niemal każdy problem może zostać rozwiązany za pomocą badania wariograficznego.

We wszystkich przypadkach, cena zależy od skomplikowania sprawy, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Ich kombinacja wpływa na cenę badania na wykrywaczu kłamstw. Oto niektóre z nich:

Sposób badania

Istnieje wiele sposobów przeprowadzania testów: badania przez Internet, a nawet przez telefon. Jednak wyniki takich testów nie mogą być uznawane za wiarygodne, ponieważ nie zostało udowodnione, że są one przeprowadzane poprawnie. Dlatego prawdziwi eksperci nie używają takich metod.

Ewentualnie można zdecydować się na oprogramowanie lub kupienie wykrywacza kłamstw. Jednak najtańszym i najbardziej wiarygodnym sposobem będzie udanie się na test do firmy specjalizującej się w wykonywaniu takiego badania. Brak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia może wpłynąć na sposób odczytania wyników.

Miejsce przeprowadzenia testu

Z racji tego, że wariograf można przenosić, zmienia się miejsce wykonywania testu. Na przykład, jeżeli bada się uczciwość małżeńską, badanie może zostać przeprowadzone w twoim domu. Z drugiej strony, jeżeli potrzeba testu w sprawach zawodowych, ekspert może przyjechać do twojej firmy. W obu przypadkach, badający zajmuje się przeniesieniem aparatu do miejsca badania. To może jednak zwiększyć koszt usługi.

Doświadczenie badającego

Przeprowadzenie testu wymaga doświadczenia. Dlatego usługa zamawiana u eksperta z wieloletnim doświadczeniem może sporo kosztować. Tutaj jednak trzeba upewnić się, że ekspert posiada wymagane kwalifikacje do przeprowadzenia testu. Jedynie osoba mająca odpowiednie wykształcenie może zbadać cię we właściwy sposób. Niestety z roku na rok obserwujemy tendencję do oferowania badań wariograficznych przez detektywów którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia aby poprawnie interpretować wyniki. Precyzyjne wyniki badań może zagwarantować tylko wykwalifikowany ekspert, sam wariograf jest tylko urządzeniem które może być przydatne w rękach osoby potrafiącej odpowiednio wydobyć prawdę od badanej osoby.

Przeprowadzenie testu wariografem wymaga dużego doświadczenia. Dlatego usługa zamawiana u eksperta z wieloletnim doświadczeniem może sporo kosztować. Tutaj jednak trzeba upewnić się, że ekspert posiada wymagane kwalifikacje do przeprowadzenia testu. Jedynie osoba mająca odpowiednie wykształcenie może przeprowadzić skuteczne i wiarygodne badanie poligraficzne.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.