Przygotowanie do badania

 

wario11
Badanie wariografem to tak naprawdę dość skomplikowana operacja, do której dobrze musi przygotować się tak ekspert przeprowadzający takie badanie jak i sama osoba poddawana badaniu. W przypadku badanego tych obowiązków jest oczywiście o wiele mniej.
Wypoczynek i dobry stan zdrowia są najważniejsze
Najważniejszym w przygotowaniu się do badania wariografem jest wypoczynek. W dniu badania powinniśmy być dobrze wyspani. Do tego należy starać się maksymalnie ograniczyć stres jak i spożywać „normalne” posiłki w celu uregulowania polityki energetycznej organizmu. Badania nie należy wykonywać w przypadku, gdy odczuwamy jakikolwiek ból lub innego rodzaju dyskomfort, w postaci chociażby przeziębienia. Brane leki lub środki przeciwbólowe mogą znacząco sfałszować wyniki badania wariografem i dlatego w takich wypadkach przekłada się je na później. Na koniec warto zatroszczyć się także o porę badania wariografem. Jeśli zależy nam na naprawdę wiarygodnych wynikach powinniśmy umówić się na takie badanie w godzinach przedpołudniowych. Dlaczego jest to ważne? To właśnie wtedy organizm człowieka wykazuje największą aktywność, a jeśli dodać do tego dobre wypoczęcie i porządne śniadanie to mamy idealny czas na test „wykrywaczem kłamstw”.
Na tym kończy się przygotowanie do badania samej osoby zainteresowanej takim testem, a reszta czynności pozostaje już w rękach eksperta zajmującego się zarówno obsługą urządzeń wariografu jak i przygotowaniem zestawu pytań oraz zapewnieniem odpowiednich warunków do przeprowadzenia testu.
Pełny i szczery opis oczekiwań wobec badania wariografem
Badania wariografem bardzo rzadko wykorzystuje się w sprawach karnych, gdyż tutaj nie stanowią one żadnego dowodu w sprawie, a jedynie materiał pomocniczy. Coraz częściej jednak ludzie korzystają z tych urządzeń w celach prywatnych lub służbowych. Właściciele firm sprawdzają na przykład wiarygodność swoich pracowników, a z kolei prywatne osoby doszukują się zdrady lub złodziejstwa pośród najbliższych. Zlecając takie badanie odpowiedniej firmie musimy przeprowadzić rozmowę z ekspertem od testów wariografem. To na podstawie tej rozmowy przygotuje on zestaw pytań, który będzie mógł spełnić nasze oczekiwania i dać nam odpowiedź na nurtujące nas kwestie. Rozmowa z ekspertem powinna być maksymalnie szczera i nie ma się tutaj czego wstydzić, gdyż ludzie ci są objęci tajemnicą zawodową i nie mogą ujawniać żadnych faktów z tych rozmów.
Przygotowanie zestawu pytań wymaga dużej wiedzy
Po przeprowadzeniu rozmowy ze zleceniodawcą ekspert zaczyna szykować zestaw pytań do badania. Wbrew pozorom to bardzo trudne zadanie. Pytania te muszą być bowiem przygotowane w taki sposób, aby jasno i rzeczowo dotyczyły za każdym razem tylko jednego zagadnienia. Do tego odpowiedzi na nie mogą być jedynie w formie „tak” lub „nie”. Najlepiej pokazać to na przykładzie:
Pytanie „Ile razy ukradłeś bratu pieniądze?” jest nieprecyzyjne i jednocześnie zmusza do komentarza osoby odpowiadającej, który jest niedopuszczalny. Poprawne sformułowanie takiego pytania to na przykład „Czy ukradłeś bratu pieniądze więcej niż 2 razy?”.
Innym przykładem są pytania złożone, których także nie można zadawać. „Czy zabrałeś Elizie biżuterię i pieniądze?” to źle zadane pytanie. Jest nieprecyzyjne i odpowiedź na nie może nic nie wnosić, gdyż być może dana osoba ukradła tylko biżuterię, a pieniędzy nie. W związku z tym pytania te należy rozbijać, a więc najpierw zapytać o biżuterię, a w kolejnym pytaniu o pieniądze.
Zadanie przygotowania pytań jest do tego o tyle trudne, że powinno być ich jak najmniej. Z każdym kolejnym trafność oceny prawdy lub fałszu staje się coraz trudniejsza. Zazwyczaj więc liczba pytań krytycznych, czyli dotyczących sprawy, nie przekracza 10 sztuk. Oprócz tego zadaje się jeszcze proste pytania kontrolne i obojętne.
Pomieszczenie do badania na „wykrywaczu kłamstw”
Przygotowanie badania przez eksperta to także zaaranżowanie odpowiedniego pomieszczenia. Firmy zajmujące się badaniami wariografem zazwyczaj posiadają własne, specjalnie przygotowane, pomieszczenia do tego celu, ale w przypadku przedsiębiorców badanie często odbywa się na terenie firmy zleceniodawcy. W związku z tym należy naszykować odpowiednio salę, wyizolować ją od czynników zewnętrznych i zapewnić maksymalną dyskrecję, gdyż o przebiegu badania nie może wiedzieć nikt poza ekspertem i samą osobą badaną.

Po wyjaśnieniu wszelkich kwestii związanych z badaniem, omówieniu pytań testowych oraz uzyskaniu zgody osoby badanej na przeprowadzenie czynności na wariografie może rozpocząć się samo badanie. Zazwyczaj trwa ono około 2 godzin, a wyniki dostarczane są najczęściej do 48 godzin po jego zakończeniu.