Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.

  • W badaniu wariografem sprawdza się ta naprawdę podstawowe funkcje życiowe każdego człowieka. Czy jesteśmy w stanie kontrolować w tym samym czasie na przykład swój puls, ciśnienie krwi i odpływ krwi z naszych kończyn? Jest to niemożliwe i dlatego oszukanie „wykrywacza kłamstw” także nie powinno mieć miejsca.

    W ubiegłym stuleciu wykorzystywane wariografy były na tyle prymitywne, że stosowano metody oszukiwania o których dużo informacji można znaleźć w Internecie. Dzisiaj wkładanie szpilki do buta czy branie środków przeciwbólowych zostanie od razu wykryte przez osobę przeprowadzającą badanie i dlatego nie ma mowy o próbie oszukiwania.

  • Powodów dla których zleca się badanie za pomocą wariografu może być bardzo wiele. W przypadku spraw karnych sprawdza się w ten sposób wiarygodność zeznań tak oskarżonego jak i powołanych świadków. Badania wariografem wykonuje się jednak także na zlecenia osób prywatnych jak i firm. Można za ich pomocą sprawdzić wierność współmałżonka, zweryfikować kompetencje pracownika aplikującego do firmy oraz wiele innych spraw, które mogą budzić wątpliwości.

  • Absolutnie nie. Badanie zostanie przełożone w przypadku, gdy badana osoba jest nietrzeźwa lub znajduje się pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających.

  • Przeciętnie badania takie trwają od 1 do 3 godzin. Na wyniki analizy przeprowadzonego badania zwykle nie czeka się dłużej jak 48 godzin.

  • Wariograf to urządzenie rejestrujące wiele parametrów fizjologicznych reakcji ludzkiego organizmu. Do wariografu podłączone są zestawy czujników znajdujących się na ciele badanej osoby, które mierzą na przykład rytm serca, oddech, itp.. Zewnętrzne emocje i reakcje człowieka odzwierciedlają się w parametrach pracy organizmu co jest wykorzystywane do przeprowadzenia testu na prawdomówność.

  • Absolutnie nie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem osoba badana może nie zgodzić się na przeprowadzenie testu wariografem bez podawania przyczyny. W takim wypadku badanie nie może się odbyć.

  • Jak najbardziej tak. Eksperci zajmujący się badaniami na wariografach objęci są pełną tajemnicą zawodową. Nie wolno im przekazywać żadnych informacji z takich rozmów. W związku z tym nie ma się co obawiać o własną prywatność, a pełne opisanie sprawy, której dotyczy badanie, pozwala przygotować dobry zestaw pytań dający pewność rzetelnych wyników testu wariografem.

  • Nie. Pytania są rozpisywane z pomocą ekspertów zajmujących się badaniami wariografem. Wynika to z faktu, że pytania te muszą mieć ściśle określoną formę, aby badanie było skuteczne, a wyniki maksymalnie miarodajne.

  • Zazwyczaj przyjmuje się, że liczba krytycznych pytań, konkretnie związanych z badaniem, nie powinna przekraczać 4. Wynika to z dość często pojawiającego się zjawiska „anti-climax”. Jest to wyraźny spadek dokładności pomiaru reakcji na odpowiedzi, które stopniowo się zacierają przy zbyt dużej ilości pytań. W związku z tym zaleca się rozłożenie takiego badania na dłuższy okres jeżeli pytań ma być więcej niż 4.

  • Jak wynika z wielu badań ludzkiego organizmu najbardziej aktywni jesteśmy w godzinach przedpołudniowych. Z tego względu zaleca się przeprowadzanie badania wariografem o tej właśnie porze.

  • Pierwszą, i najważniejszą zasadą, jest wypoczynek. Przed badaniem należy bardzo dobrze się wyspać oraz unikać sytuacji stresowych jak i ciężkiego wysiłku fizycznego. Dobremu wypoczynkowi sprzyjają także regularne i zdrowe posiłki, które warto wprowadzić do swojej diety już na kilka dni przez zaplanowanym badaniem. Jeśli w dniu badania odczuwamy jakikolwiek ból lepiej wszystko przełożyć, gdyż stosowanie środków przeciwbólowych może przekłamać wyniki testu na wariografie. Dopuszcza się jedynie branie leków przepisywanych przez lekarzy do regularnego stosowania. Jeśli leków nie musimy brać regularnie to warto przełożyć ich przyjęcie na czas już po badaniu wariografem.