Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

12 lat śmiał się z wymiaru sprawiedliwości, a teraz grozi mu dożywocie

W marcu 1999 roku młody, 18-sto letni wtedy, Paweł W. idąc przez Górczycę w województwie lubelskim napotkał na dużo starszego od siebie mężczyznę. Był to mieszkaniec pobliskiego Dębna, który miał 47 lat. Między mężczyznami doszło do ostrej wymiany zdań, która w krótkim czasie przerodziła się w bójkę. Paweł W. pobił starszego od siebie mężczyznę na tyle dotkliwie, że ten poniósł śmierć praktycznie na miejscu.

Śledztwo w sprawie tego zabójstwa toczyło się przez wiele miesięcy. Jednak z racji niewielkiej ilości wiarygodnych świadków wydarzenia oraz braku jakichkolwiek dowodów sprawa utknęła tak naprawdę w martwym punkcie co doprowadziło do umorzenia całego postępowania przez sąd. Paweł W. przez 12 lat bezkarnie był wolnym człowiekiem i śmiał się w twarz wymiarowi sprawiedliwości. Na szczęście jednak ta historia miała swoje szczęśliwe zakończenie. Pomimo upływu tak długiego okresu czasu organy ścigania postanowiły po 12 latach ponownie przyjrzeć się tej sprawie. Nowe spojrzenie na wydarzenia z 1999 roku dało bowiem badanie na wariografie, które zostało przeprowadzone na samym podejrzanym, czyli Pawle W., który ma teraz 33 lata. Dzięki tym badaniom na wykrywaczu kłamstw, oraz nowym zeznaniom świadków, udało się ustalić miejsce, w którym Paweł W. ukrył dowody swojej zbrodni. Była to stara, nieużywana już od dawna studnia. Z powodu upływu wielu lat wydobycie tych materiałów dowodowych było bardzo trudną operacją, która wymagała przekopania wielu ton skał oraz gruzu z praktycznie zasypanej już studni.

Śledczym udało się jednak znaleźć mocne dowody zbrodni, jednoznacznie obciążające Pawła W.. Badanie wariografem pozwoliło wymierzyć sprawiedliwość, na którą 12 lat czekała zrozpaczona rodzina zamordowanego mężczyzny. Dzisiaj Paweł W. może dostać nawet wyrok dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.