Badania wariograficzne

w Polsce i na świecie

Gdzie zamówić test wariografem?

Czasami bardzo ciężko odróżnić, czy ktoś kłamie. Jednakże wiadomo, że istnieją różnice pomiędzy zachowaniem kłamcy a osoby mówiącej prawdę. Niektórzy specjaliści na pierwszy rzut oka mogą wyróżnić kilka, ale jednak tylko wykrywacz kłamstw może określić to bardzo dokładnie.

Testy wariografem nie są takie same. Poszukując miejsca, w którym można przeprowadzić takie badanie, ważne jest, żeby z wrócić uwagę na stopień wiarygodności i dokładności, a to jest związane z doświadczeniem eksperta. Pomimo że testy skuteczne są niemal w 98%, zdarzają się błędy podczas ich przeprowadzania, gdy podejmują się tego zadania osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a to powoduje, że wyniki przestają być miarodajne.

Badanie wykrywaczami kłamstw powinno odbywać się w trakcie kontaktu osobistego, nigdy przez telefon lub Internet. Jeżeli jakakolwiek strona proponuje takie rozwiązanie, nie można jej ufać, ponieważ otrzymane wyniki nie będą prawdziwe, ponieważ obejmują one jedynie analizę poziomu stresu w głosie. Z drugiej strony, mimo że te testy uznaje się za niewiarygodnie, nie ma jednoznacznych badan potwierdzających potrzebę ich użycia.

Wykrywacze kłamstw są sposobem na odkrycie prawdy. Test powinien zostać przeprowadzony przez przeszkolonego eksperta, który posiada odpowiednie doświadczenie w przygotowaniu kandydata do badania, zadawaniu odpowiednich pytań, żeby uzyskane wyniki nadawały się do wykorzystania w śledztwie. Zazwyczaj firmy oferujące tego typu badania dysponują miejscem, w którym się ono odbywa. Pomieszczenie przygotowane jest tak, aby zapewnić maksimum komfortu oraz poufność. Jednocześnie jest ono ciche, aby nie rozpraszać badanego.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.