Wybrane publikacje

i artykuły

Wykorzystanie wariografu przez polską policję

policja

Wykorzystanie wariografu przez śledczych i policję zdecydowanie najbardziej popularne jest jak na razie w Stanach Zjednoczonych. Ta metoda śledztwa coraz częściej wykorzystywana jest także w Indiach. Jeśli chodzi o samą Europę, a szczególnie jej zachodnią część, to urządzenie do wykrywania kłamstw nadal budzi zbyt wiele kontrowersji, aby móc je często wykorzystywać w sprawach karnych. Rośnie za to indywidualne zainteresowanie takimi testami. Zlecają je pracodawcy, małżonkowie podejrzewający swoje drugie połówki o zdrady i wiele innych osób, które zmagają się z problemami prywatnymi.

Okazuje się jednak, że w Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej i policja oraz prokuratura coraz częściej korzystają z tej metody na sprawdzenie wiarygodności oskarżonych osób. W innych krajach przyjęło się, że wariograf wykorzystuje się głównie w celach udowodnienia niewinności człowieka, natomiast w Polsce często ma on także na celu stwierdzenie przestępczej działalności oskarżonej osoby. Statystyki policyjne doskonale pokazują wzrost zainteresowania takimi badaniami. Porównując dane z 2012 i 2013 roku możemy zauważyć ponad 2-krotny wzrost ilości przeprowadzonych badań z użyciem wariografu. Co powoduje, że nasza policja tak chętnie sięga po to urządzenie?

Według niej bowiem jest to jedna z najtańszych form prowadzenia śledztwa. Wiele komisariatów policji ma już teraz nawet własne pomieszczenia oraz urządzenia do robienia badań na prawdomówność. Taka sytuacja powoduje, że przeprowadzenie badania na wariografie to naprawdę symboliczny koszt, a biorąc pod uwagę mocno okrojony budżet naszej policji, to nie ma się co dziwić, że tak to właśnie wygląda.

Naturalnie wyniki badań na wariografie nigdy w Polsce nie stanowią mocnego dowodu, który może przyczynić się do postawienia zarzutów lub też uniewinnienia człowieka. Dzięki takim testom polscy śledczy poszukują po prostu nowych tropów w całej sprawie. Zazwyczaj wykorzystuje się tę metodę wtedy, gdy śledztwo zaczyna utykać w martwym punkcie i nie widać żadnej szansy na jego wznowienie. Badanie wariografem stanowi więc niedrogą, ale często skuteczną, ostatnią deskę ratunku, która to już nie raz przyczyniła się do sprawiedliwego rozwiązania spraw karnych.

Pytania i odpowiedzi

ekspertów

  • Profesjonalne badania wykrywaczem kłamstw (wariografem cyfrowym nowej generacji) kosztują w Polsce średnio od 2 000 zł. do 2 500 zł brutto.

    Cena badania wariografem uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia eksperta, rodzaju urządzenia, rejonu Polski.  Zbyt wysoka cena może sugerować, iż badanie zamawiane jest u pośrednika, a zbyt niska cena, że badanie wykonuje osoba bez uprawnień lub/i na wariografie analogowym poprzedniej generacji.

    Więcej o cenach badań wariograficznych w Polsce (raport z czerwca 2019)

  • Niestety nie. Zgodnie z literą polskiego prawa do badania są dopuszczone dzieci, ale jedynie w wieku powyżej 16 roku życia.

  • Oczywiście, że tak. Jest to nawet wskazane w każdym przypadku, gdzie badana osoba czuje się zmęczona, zbyt zestresowana, ma bóle lub po prostu jest chora. Badanie zawsze można przełożyć na inny termin.

  • Badania na tzw. „wykrywaczach kłamstw” mogą być zastosowane tak naprawdę w przypadku każdego problemu, jaki tylko nas nurtuje. Wariografy kojarzą się nam raczej ze sprawami karnymi, jednak tak naprawdę większość takich badań przeprowadzana jest na prywatne zlecenia i dotyczy chociażby problemów rodzinnych, kradzieży, prawdomówności w procesie rekrutacji do pracy oraz wielu innych, codziennych problemów życiowych.

  • Podstawową zasadą jest tutaj to, że pytania muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”. W grę nie wchodzą żadne odpowiedzi opisowe i bardziej złożone. Samo badanie może dotyczyć dosłownie każdej sprawy, jednak przygotowaniem pytań zajmują się eksperci mający pełną wiedzę na temat tego jak powinno wyglądać i przebiegać badanie wariografem.